Як повірити в зварювальні роботи і почати автоматизацію?

За даними Міжнародної федерації робототехніки (IFR) кількість діючих промислових роботів в світі в період 2014-2020 збільшиться більш ніж в 2 раз. Цей дивовижний прогноз підтверджується щорічним зростанням попиту на роботизовані технології (РТК) як в розвинених країнах так і в країнах, що розвиваються.

А як йдуть справи в Україні і в цілому в СНД?

На жаль, в абсолютних цифрах, кількість впроваджуваних роботизованих технологій на пострадянському просторі не вражає. Наприклад, близька за чисельністю населення Польща щорічно споживає в 40 разів більше роботів ніж Україна. І хоча кількість українських запитів на автоматизацію зростає, складається відчуття, що існує ряд стримуючих факторів.

Безумовним і основним стримуючим фактором є економічна недоцільність автоматизації, яка в свою чергу формується під тиском стагнації економіки, низького рівня внутрішнього споживання і малих зарплат.

Але економіка України не поширюється прямо пропорційно на потреби в автоматизації зварювальних процесів. Цей феномен переконливо пояснюють три основні причини:

1) Вимоги до якості зварного з'єднання не можуть стабільно дотримуватися вручну протягом всієї робочої зміни. Дана проблема має критичний характер, особливо при виробництві відповідальних вузлів і деталей, що мають спеціальні вимоги до потужних зовнішніх навантажень.

2) Ручне зварювання – гарантує лише залежність від людського чинника, включаючи підвищену плинність кадрів, порушення трудового режиму і так далі.

3) Зарпланя зварників історично вище, ніж «середня температура по лікарні»

 

Перераховані вище причини підштовхують керівників багатьох підприємств до роботизації зварювальних процесів і, як наслідок, до скорочення чисельності зварників, зміщення ручного зварювання на етапи попередніх «прихваток» і «дозварювання» важко-доступних зон.

Але, найчастіше, особливо у випадках коли підприємство не має власного досвіду застосування роботизованих технологій, керівнику важко зробити перший крок в даному напрямку.

Більшою мірою це відноситься до виробників складних або великогабаритних виробів, роботизація зварювання яких вимагає серйозних інвестицій - підштовхуючи власників до помилкового бажанням роботизувати все і відразу за рахунок одного РТК.

Керівнику важливо зрозуміти, що успіх роботизації зварювання починається не з обсягу разових інвестицій, а з реального експлуатаційного досвіду і усвідомлення ефективності зварювальних роботів.

Як приклад, що доводить спроможність такої заяви, може послужити досвід Nordica Sterling в роботизації зварювального виробництва на білоруському підприємстві УПП «НИВА», м. Солігорськ, яке спеціалізується на виробництві механізованих кріплення для видобувних шахтних комплексів з урахуванням сучасних вимог до безпеки.

Фото - Механізовані кріплення (складаються з трьох основних елементів):

Найбільш відповідальним елементом кріплення - «верхняк», поверхня якого призначена для підтримки і запобігання обваленню шахтного грунту. І хоча саме «верхняк» найбільше потребував стабільної якості зварювання, керівництво підприємства прийняло розумне рішення почати впровадження роботизованих технологій з простого елемента підзборки - «кронштейн».

 

На фото: РТК для зварювання вузла «кронштейн» - роботизована технологія, що включає два незалежних позиціонера і робота, встановленого на лінійному модулі і яка дозволила автоматизувати практично всю виробничу програму зварювання даного елемента кріплення.


 

Через рік експлуатаційного досвіду, що дозволив зрозуміти технологічні особливості РТК зварювання, а також усвідомити головні переваги РТК перед ручним зварюванням у вигляді стабільно якісних швів, а також економії витратних матеріалів (до 40% на великих катетах), керівництво прийняло рішення про покупку двох нових РТК - для зварювання «гідроциліндрів» і для зварювання найважливішого елемента - «верхняка».

 

Відео - РТК для зварювання «гідроциліндрів»:

Фото - РТК для зварювання відповідального елемента «верхняка»:

Освоєння роботизованої технології зварювання елемента «верхняка», дозволило закріпити впевненість керівників в необхідності роботизованого зварювання. Наступні тести показали, що виробничий брак був знижений практично до нуля, а відповідальні багато-прохідні шви були технологічно ідеальними.

 

Успішні результати в сукупності з економією витратних матеріалів підштовхнули керівників УПП «НИВА» до повної роботизації зварювальних процесів, залишивши ручну зварку лише на етапі попередніх «прихваток».

Для досягнення поставлених цілей був впроваджений ще один, більш універсальний РТК для зварювання елементів «Верхняк» і «Кронштейн»:

 

Підводячи підсумки успішної роботизації підприємства УПП «НИВА» хочеться відзначити, що керівникам вдалося проявити мудрість в ключових моментах:

- Ніхто спочатку не ставив завдання роботизувати все і відразу на одному РТК для зварювання. Це найбільш поширена помилка керівників, які не мають досвіду роботизованого зварювання.

- Був обраний послідовний шлях освоєння технології за принципом - «від малого до великого». Завжди краще починати автоматизацію з освоєння більш простих РТК.

 

В даний час на підприємстві УПП «НИВА», м. Солігорськ, активно експлуатуються 6 роботизованих комплексів: 2 РТК для зварювання елемента «Верхняк», 1 РТК для зварювання елемента «Кронштейн», 2 РТК для зварювання «гідроциліндрів» і 1 РТК для зварювання елемента «Рештак».

Швидка консультація
Менеджери компанії з радістю дадуть відповідь на ваші питання, проведуть розрахунок вартості послуг, а також підготують індивідуальну комерційну пропозицію